Zobrazují se příspěvky se štítkempečení. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkempečení. Zobrazit všechny příspěvky

sobota 31. března 2018

V zajetí literatury

S Timem Timečkem jsem se ocitla v zajetí literatury.

Vyřídila jsem mu průkazku do Mahenky a už několik měsíců sjíždíme kompletní dílo Astrid Lindgrenové. Já si tak jednoduše vyřešila téma závěrečné práce svého studia. Budu psát o pojetí výchovy v knihách Astrid Lindgrenové, které trochu porovnám s pojetím výchovy v české literatuře pro děti. Rozdílů najde se mnoho, A.L. plasticky reprezentuje skandinávský výchovný model, který se od českého v mnohém liší. Dále celým dílem Lindgrenové prostupuje i její těžká životní zkušenost (ve zkratce jí děcko sebrala sociálka). Témat k psaní se nabízí mnoho a kompletní dílo A.L. budu mít do prázdnin nastudováno levou zadní.

Dětský knížky už přestávám kupovat. Zařídila jsem knihovničku těch největších srdcovek, který jsou vyvedený jak literárně, tak výtvarně. A knížky, který nejsou the best, jsem darovala zdejší pobočce Mahenovy knihovny. S tempem našeho čtení bychom si zanedlouho mohli z knih vystavět menší iglú, což není záměrem naší organizované domácnosti. Mám radost, že se Tim Timeček v ohledu čtení vyvinul po mně a ne po Ripardovi, kterej beletrii vůbec nečte. Zároveň pro mě večerní uspávání není takovej vopruz, když si u toho hezky počtu.

Ripard se opět vrhl do předatestační přípravy, ale odhlučňování děcek pro mě není takovej oříšek jako loni, jelikož obě děcka pobrala o něco více rozumu a většinu času vyvíjíme zcela neškodnou a nedestruktivní činnost.

Včera jsme upekli beránka!

pátek 1. prosince 2017

Radši dříve než později...

...jsme se začali připravovat na Vánoce.
Děcka to děsně baví a já nemusím vymýšlet žádný akčnější program v mrazivém počasí.
Napekli jsme první dávku perníků a vytvořili adventní věnec a nějakou tu christmas-freak-výzdobu.

Pečení perníků s dvěma kusy děcek byl značný punk. Starší děcko se s celotělovým soustředěním dyspraktika snažilo vykrajovat "mašinky pro tátu", které vykazovaly větší či menší stupeň malformace, zatímco mladší děcko jedlo perníkové těsto po hrstech, freneticky metalo formičky po celé kuchyni, vylívalo vodu z vázy na pracovní plochu, mlátilo nás válečkem, zapínalo kuchyňského robota, blikalo vypínači, pokoušelo se rozkousnout vánoční ozdobu a vymýšlelo další kousky, které jsem už v rámci snahy zachovat si sama před sebou seriózní tvář zapomněla.

Do toho všeho na chodbě vytrvale kvílelo deprivované děcko, jelikož jsem pro ten den neschválila jeho pobyt v našem ústavu. Chtěla jsem se prostě jen věnovat perníku a svým děckám. Sousedka to nějak nemohla rozdýchat, tak nechala deprivované děcko na chodbě před naším prahem kvílet a zmítat se v hysterickém pláči dobrou hodinku (...a nekopej té tetě do toho kočárku, jinak k ní už nikdy nebudeš moct jít na návštěvu!)

Já jsem se snažila potlačit, nepřipustit si a poté si připustit a zpracovat pocit viny. Deprivované děcko u nás poslední měsíc trávilo každé odpoledne o všedních dnech a sousedka se nám je snažila podstrčit i o víkendech. Víkendy jsem s ne zcela zpracovaným pocitem viny a následným tréningem asertivního "NE" před zrcadlem zatrhla.

Po několika hlasitých záchvatech deprivovaného děcka, které se odehrály v bezpečné vzdálenosti sousedovic bytu, na mě zazvonila jedna paní z vedlejšího baráku, jedna sousedka z vrchu a jeden soused nevímodkud a chtěli po mě nějaké detailnější informace o neutěšeném stavu deprivantské rodinky předtím, než se rozhodnou volat poldy nebo sociálku. Hlasité projevy děcka je prej děsně ruší a mají podezření a fyzické týrání či na dítě s nízkofunkčním autismem. Řekla jsem jim popravdě, že děcko je každej den u nás na návštěvě a že se na nízkofunkčního autistu projevuje celkem normálně, ale že nemám tucha, co se děje za zavřenými dveřmi (což opravdu nemám). Pokud tedy chtějí decibelovou situaci efektivně řešit, nechť si promluví přímo se sousedkou. To taky udělali, načež u mě pak zvonila deprivantská sousedka a stěžovala si na tu delegaci a že je prej všechny vyhodila, jelikož nebyla ten den zrovna dobře naladěna.
Jsem jí řekla, že nevím, nevím, že by mě taky štvalo, kdybych měla každej den poslouchat kvílení a bouchání nějakýho děcka.
Sousedka mi odpověděla, že se jí její děcko směje do ksichtu, tak ho prej kamsi zavřela. Opatrně jsem sousedce sdělila, že se jí její děcko nejspíš nesměje do ksichtu schválně, ale že asi na něco reaguje a zeptala se, zda nechce zajít pro radu ke cvokaři. Nepotrpím si na nevyžádaná doporučení ani rady, takže mi toto doporučení dalo dost zabrat. Taktéž jsem sousedce pověděla, že chci návštěvy jejího děcka omezit z důvodu mé a Ripardovy potřeby soukromí na "pouhá" dvě odpoledne v týdnu. Důvodem omezení návštěv deprivovaného děcka není jen potřeba mého soukromí, ale i to, že z dlouhodobého hlediska není pro žádnou ze zúčastněných stran výhodné pěstovat jakýkoli asymetrický vztah.

Celá tato deprivantská situace mě vedla k uvědomění si a vytyčení vlastních hranic, s čímž mám obecně problém. Za normálních okolností se totiž neobklopuji lidmi, kteří "mají ruce kořistnice", jak trefně popsala znalkyně lidských povah, Agatha Christie, Elsu Greerovou v Pěti malých prasátkách.

A s Elsou to dopadlo docela bledě...






pondělí 7. srpna 2017

Rozina a soutěživí lidé

Nejsem ani trochu soutěživá, což je vrozený fakt.
Ve skautu jsem všechny soutěživé hry přežila tak, že jsem se někde zašívala (vždycky to šlo), v pokročilejším věku jsem se pak zašívala pod záminkou herní organizace.

Díky zašívání jsem se seznámila s mou výbornou kamarádkou Jitkou, kterou mí rodiče celé dětství a pubertu přezdívali jako "ta, co nezná hodiny."
Když jsem šla Jitce na svatbě za svědka, zeptal se můj tatík děsně vtipně, jestli "ta, co nezná hodiny" alespoň na svou svatbu dorazila včas.
Nedorazila včas a nikomu to nevadilo. Byla to naprosto skvělá svatba.
Někdo má prostě své tempo a ačkoli nesoutěží a nikam se nehrne, zvládne toho vlastním jedinečným způsobem mnoho, protože svou energii soustředí jedním, jasně vytyčeným směrem a neplýtvá jí na srovnávání se s druhými. (To mluvím o Jitce)

Soutěživých lidí mám kolem sebe plno a je to dobře.
Někdo holt musí táhnout pokrok kupředu a nás zašívače čas od času vyprudit.
To, že zašívač umí naopak pěkně vyprudit soutěživé osoby, je docela zábavný reciproční fakt.

Včera jsem při podvečerní vycházce potkala několik soutěživých známých a myslím, že je na čase se zase někam zašít.

Asi nejvýživnější bylo setkání se soutěživou školkovou matkou, která byla v šoku z toho, že Damián "už chodí". Damián před jejím zrakem zrovna vylezl z bahnité zahrádky, přes slunečnice se nějakým zombiestylem dopotácel až ke mně, pověsil se mi za tepláky a začal kňourat, že chce pochovat.
Řekla jsem matce, že pokud se Damián o něco opírá, tak chodí, ale že do prostoru to neumí.

Matka na to: "To jsem nikdy žádné své dítě za ruce nevodila a chodit neučila."

Zato zřejmě nedělám nic jinýho než že tajně nacvičuji chůzi a jsem natolik nedovtipná, že jsem si nepřečetla výzkumy týkající se vodění batolat za ruce a následné hyperflexi ramen v dospělosti.

Dostalo se mi poučení i ohledně jediné vhodné dětské obuvi se žirafkou (Damián měl na nožičkách jen značně zabahněné fusekle a Timís jednu croksu od Vietnamců).

Dále mi matka začala podrobně popisovat  "opožděný" vývoj svého staršího děcka, které bylo po celou dobu rozhovoru přítomno, nervózně si okusovalo nehty a bázlivě po mně pokukovalo, a které srovnávala s jeho "moc šikovnou" mladší sestřičkou.

Vývojový rozdíl mezi oběma holčičkami činil celé tři měsíce, což je fakt děsná doba!
Méně šikovné děcko je na podobná srovnávání asi zvyklé, nicméně nemyslím si, že by mu to nepůsobilo šrámy na duši.

Řekla jsem matce, že si myslím, že výhoda nepříliš časného rozvoje motoriky spočívá v tom, že má děcko dost času, aby mu to v kouli líp seplo a zvládlo následný vývoj o to důkladněji, nicméně nemyslím, že by má moudrá slova padla na úrodnou půdu, protože matka začla valit cosi o nočníku a nočním počůrávání přítomné holčičky.

Timeček se zaujetím naslouchal a empaticky zahlásil:
"Já jsem měl včera sračku a všechno jsem doma pokakal."

Timečkovo "včera" neznamená včera, ale je to univerzální výraz pro jakkoli vzdálenou minulost.

Matce jsem to nevysvětlila, protože jsem doufala, že by ji tato informace mohla vyděsit k odchodu.

Docela to zabralo.
Matka řekla, že musí jít vařit večeři a zamávala na mě pytlíkem "kuře na smetaně".
Popřála jsem jí dobrou chuť.
Matka mi začala ještě vyprávět o tom, že má s děckama tolik práce, že vůbec nestíhá a vařit a že je to hrůza, jak člověk na té mateřské nic nezvládne a nestihne.

Pak se zeptala mě, co budeme mít k večeři my.
To neměla dělat.

Hříbky na smetaně.
S domácími karlovarskými knedlíky.
A čokoládový dort.
S polevou ganache.

"A jak dlouho to budete vařit?"
"Ó, už to mám dávno připraveno, stačí jen ohřát!"
(Pani, kdybyste tu nestála a nemlela blbosti, mohla jste mít už takových večeří navařeno hned několik.)








pátek 4. srpna 2017

Boulangerie a roboti

V rámci demonstrace samostatnosti a soběstačnosti jsem si před dvěma lety pořídila kuchyňskýho robota.
To se neobešlo bez generačního střetu.

Moje mamá má totiž na robotizaci naší domácnosti velmi vyhraněný názor.

Kuchyňský robot je pro ni dalším šíleně drahým krámem, který se mi nejspíš hnedle omrzí a který je zcela zbytný.

Stejně jako pressovač a overlock. (Ten pressovač si po pár letech hrdinného popíjení rozpustné kávy pořídila taky a teď mačká hříšně drahé čudlíčky o sto šest)

V oblasti robotiky se s mou matkou nikdy neshodneme, což jsem si uvědomila při nedávném koexistenčním pobytu, kdy jsem projevila troufalé přání přehrát Timečkovi nějakou audiopohádku.

Moje maminka přede mě s gustem vyskládala pět polorozbitých kazeťáko-rádio-CD přehrávačů.

Jeden měl anténku fikaně umotanou z alobalu, druhýmu nešly zavřít dvířka, takže byl oblepenej izolepou, ve třetím přístroji nešly přehrávat cédéčka, ale jinak fungoval skvěle, čtvrtý přehrávač fungoval skoro normálně, ale "sukoval kazetám pásku" a "škrkal cédéčka" a pátému nefungovaly knoflíky k otevírání CD mechaniky.

Bohužel ani při dokonalé souhře všech přehrávačských invalidů se mi žádnou pohádku přehrát nepodařilo.

Dost dlouho jsem dumala nad tím, co pro krindáčka vede lidi k tomu, schovávat si pět nefunkčních přístrojů a nekoupit si jeden pořádnej?

Nepřišla jsem na to.

Jedná se patrně o nějaké mezigenerační mystérium,  do něhož kvůli chybějícím životním zkušenostem nemůžu proniknout.
Nemám svými rodiči předanou válečnou zkušenost a nestála jsem v žádné frontě na banány ani na kazeťáky.
Tváří v tvář kazeťákovému hřbitovu jsem tedy zachovala vážný výraz a odpustila si i jízlivé poznámky, což je znak toho, že mám pubertu již zdárně ukončenou.

Jitka nedávno líčila, jaké nefunkční vychytávky se najdou u její matky.
Jednalo se o velmi podobné objekty, z nichž mi utkvěl v paměti na několika místech izolepou poslepovaný držák na aluminiovou a potravinovou fólii.

Moje matka vlastní i super vychytanej mixér. Umí či může? s ním mixovat jen ona, protože se cosi musí jednou rukou přilačit, cosi je nutno přidržet nohou a druhou, volnou rukou se musí čímsi otáčet, ale jen zlehka. Když tedy zapojíte všechny končetiny, možná i něco umixujete.
Pokud máte štěstí a nic si při tom neufiknete.

Zato my s Ripardem se s přístroji nemažem!

Telefon mi vydrží maximálně rok a za tři roky obývání naší nové domácnosti jsme už téměř všechny stroje z důvodu jejich úmrtí vyměnili.
U některých jsme to stihli dokonce v záruce!
Nicméně i přes nepřízeň osudu žádný polorozbitý krám nevlastníme, vše je buď plně funkční nebo v reklamačním procesu.

Kuchyňskýho robota nakonec používám denně a byla to jedna z nejlepších investic.
Znepokojivé informace o mouce - bílém jedu jsem si nastudovala a rozhodla se nedbat.

Peču přece s láskou a pozitivní energií, která všechna nutriční negativa eliminuje.




pondělí 14. listopadu 2016

Jablečný koláč

Včera jsem měla výživnou noc i výživný den. Starší děcko chytlo ve školce rýmu a kašel a všechno to od něj chytlo vzápětí i miminko. U miminka je potíž v tom, že neumí smrkat. Ačkoli starší děcko ovládá smrkací dovednost také spíše na pasivní úrovni. V důsledku sdílených chorob se obě děcka v noci budila co hodinu.
Ripard byl včera celej den v trapu. Do soukromé praxe si koupil novej soukromej kávovar a já myslím, že se mu od něj nechtělo zpět do nehostinných domácích podmínek, tak u kávovaru v klidu vysedával do pozdních večerních hodin a mně nakukal, že pracuje. Vzhledem k tomu, že bych totéž na jeho místě udělala bez váhání taky, jsem neměla nejmenší snahu mu nadávat.
 
Zdravou životosprávu jsem tak poslala k šípku do doby, než se všichni uzdraví, a vyloupila další ložiska čokolády. Na kojící zdravé životosprávě je nejvíc demotivující fakt, že ačkoli člověk požírá jednu čokoládu za druhou a prokládá to kotli zmrzliny, stejně děsně rychle hubne.
 
K večeru jsem si upekla jablečný koláč. Vůbec nevím, čím to je, že je tak dobrej, když obsahuje jen standardní ingredience a způsob přípravy je děsně snadnej.
 
2 vejce
100 g cukru
100 g mouky
125 g másla
1 prášek do pečiva
špetka mořské soli
3 jablka
skořice
 
Jablka oloupat a nastrouhat na dno koláčové formy, posypat skořicí, vajíčka s cukrem vyšlehat do pěny, přidat rozpuštěné máslo a nakonec mouku s rozmíchaným práškem do pečiva a špetkou soli. Těsto nalít na nastrouhaná jablíčka a péct při 180 asi půl hodiny.
 
 

pondělí 3. října 2016

čtvrtek 3. prosince 2015

Rohlíky

Čím dýl peču pečivo domácí, tím lepší je a tím víc se strukturálně podobá pečivu kupovanýmu.
První rohlíky, který jsem upekla, jsem musela vyhodit.
Napodruhý už byly sice jedlý, ale nic moc.
Teprve tak pátý pokus byl celkem reprezentovatelný.
Teď už se mi ale zdají úplně perfektní.
Ale kdybych měla říct, v čem spočívá ten fígl, tak to vůbec netuším!



sobota 28. listopadu 2015

Advent se chystá!


 Napekli jsme moc perníků a vzhledem k tomu, že máme ještě tak dvě kila těsta, tak perníků letos bude fakt hodně. Děcko se u perníkářské výroby velmi osvědčilo coby zdatná pracovní síla, konečně se tak dostalo do fáze, kdy je možné je využít pro neplacenou dětskou práci. Navíc, když pracuje, neotravuje, a mně tak rychleji utečou dny v úsporném režimu. Perníků u pečení sežere několik kilo, takže ani nemusím vařit. A ještě z té usilovné dřiny začlo mluvit ve větách. Tohoto vývojového stupně jsem s ohledem na své neblahé rodičovské působení děsila a mé obavy se potvrdily. 
"Prase hubu nemá!"
"Králík hlavu nemá. Mrtvý:"
"Medvídek mrtvý."
"Motýlek leze. Neleze. Mrtvý."
"Máma dvě prsa má".
"Já taky bonbony/čokoládu/čips!" 
(Sbohem poklidné žraní sladkostí, kdy jsem na neartikulované pochtívačské zvuky nemusela nijak smysluplně reagovat.)


Adventní věnec jsem chtěla zhotovit jednoduchý, vkusný, bílý nebo krémový. Pak jsem v květinářství spatřila blýskavé a třpytivé hvězdy a má potřeba kýče dostala zelenou. 

úterý 24. listopadu 2015

Recept na brownies s červenou řepou

Todle není vůbec zdravej recept. Červenou řepu přidávám jen proto, že s ní je brownies ještě černější, čmoudlejší, zdánlivě čokoládovějšív a zůstane déle vláčné. Zkoušela jsem různě měnit poměr mezi čokoládou a červenou řepou ve prospěch řepy, ale nakonec jsem skončila na dvou tabulích tmavé čokolády a jedné středně velké řepě.

Na brownies potřebujeme jednu řepu (cca 200gr), kterou si uvaříme v páře do měkka a rozmixujeme tyčovým mixérem nebo nastrouháme najemno.
Dál potřebujeme 4 vejce, hrnek hnědého cukru, půlku másla, hrnek hladké mouky (může být smíchaná se žitnou nebo špaldovou), lžičku prášku do pečiva, dvě lžíce kakaa a dvě tabulky hořké čokolády.
Nad hrnec s vařící vodou umístíme nerezovou mísu, ve které rozpustíme čokoládu s máslem.
Zatímco se čokoláda rozpouští, ušleháme si vejce s cukrem do husté bílé pěny. Vaječnou hmotu zašleháme do čokoládové hmoty. Vznikne čokoládová pěna, kterou musíte ochutnat, i kdybyste měli chytit salmonelu.
Vejce s čokoládou pak smícháme s prosátou moukou, kakaem a práškem do pečiva. Těsto dáme do menšího pekáčku a pečeme cca 25 minut na 175 stupních.

pátek 20. listopadu 2015

Koláčkové trable

Včera jsem si zopakovala pečení koláčků. Ripard slavil v práci svoje narozky a já mu zajišťovala catering a uvítala tak možnost, si technologicky náročné koláčky vyzkoušet znovu, protože jsem si nebyla jistá, zda to, že se mi povedly napoprvé nebylo pouze začátečnické štěstí. Ale povedly se i napodruhé, a dokonce se mi podařilo lépe vychytat překládání a následné lístkování těsta. Takže patrně stojím na vrcholu své kariéry.

Recept jsem odkoukala zde.



Moje posedlost jídlem začala v pěti letech. Přesně si to pamatuju. Moje máma vařila spíš množstevně a úsporně než chutně a nikdy se nezaměřovala na detail. Takže jsem doma platila za velmi mlsné a vybíravé dítě. Tyto vlastnosti byly v domácím prostředí velmi negativně hodnoceny, ačkoli to podle mě negativní vlastnosti vůbec nejsou, už mnohokrát se mi velmi hodily. Protože mi doma moc nechutnalo, jedla jsem málo, frfňavě a neochotně a vypadala podvyživeně. To se změnilo v pěti letech, kdy jsem byla poslána na prázdniny ke své marnivé tetě, mámině sestře. Ta teta je pravý opak mé mámy. Je velká parádnice, mírně praštěná a zaměřuje se na detail. A vaří skvěle. Přitom to, co z obyčejnýho jídla dělá skvělé jídlo, je většinou právě ten detail. Třeba troška soli, muškátového oříšku a citronová kůra dělají s lívancovým těstem divy. Nebo když se opraží housky do domácích knedlíků. Do chlebového těsta patří kromě kmínu i tlučený koriandr. Kmín drcený nadrtit v hmoždíři pár minut před použitím. Zeleninu do vývaru opéct na másle. Těsto na palačinky nechat odpočívat alespoň hodinu. Nebo klidně přes noc. Do povidlové náplně přidat tlučený badyán. Rýži opéct na másle a dusit s půlkou cibule a třemi hřebíčky. A tak dále.

Ačkoli ve spoustě oblastech mi detaily naprosto unikají, v jídle jsem hrozný hnidopich. Občas mě pronásledují hrůzyplné vzpomínky na gastronomické zážitky ze skautských táborů, kde jsem byla nucena pozřít pro mě nepoživatelnou stravu a nad moučnou polívkou s kusy mrkve tvrdošíjně vysedávala i několik hodin.

Má koláčková frustrace začala na svatbách mých kamarádek, které většinou měly opravdu skvělé koláčky. Na svou svatbu jsem logicky taky chtěla mít skvělé koláčky, ale nad jejich výrobou tehdy bděla má praktická máti, která někde vyštrachala "chytrý" recept na kynuté těsto bez másla a vajec. Achjo.
Do vlčnovských vdolečků patří spousta žloutků, kostka másla, čtvrt litru šlehačky, panák rumu, kůra ze dvou citronů, hodně tučný tvaroh zbavený vody smíchaný s rozinkama nacucanýma rumem a moje tajná ingredience - muškátový oříšek. A rozdíl oproti bezvaječným bezmáselným koláčkům je nepopsatelný.

středa 18. listopadu 2015

Dokonalá podzimní dobrota

Hraběnčin koláč..
Díky těmto stránkám máme na letošní zimu zásobu jablek, ořechů, lískáčů - prostě všeho, čeho je ve městě nedostatek. A letos jsme se opravdu činili a otrhali kde co. Takže si můžeme dosyta užít všech sezónních jablečno-ořechových laskomin, aniž bychom museli do krámu.
Hraběnčin koláč je velká dobrota a celkem piplačka, ale stojí to za to.


Potřebujeme: 450 gramů polohrubé mouky, 4 vejce (žloutky a bílky zvlášť), 200 gramů másla, 100 gramů cukru, 1/2 prášku do pečiva, špetku soli, muškátový oříšek, citronovou kůru, 6 jablek, 50 gramů rozinek namočených v rumu, 100 gramů nasekaných oříšků nebo mandlí. 
Koláč se skládá ze čtyř vrstev. První vrstvu tvoří těsto, druhou jablíčka, třetí sníh z bílků a čtvrtou zase těsto.
Nejdřív si ušleháme žloutky s cukrem do pěny, pak do vaječné směsi zašleháme změklé máslo, přidáme mouku prosátou s práškem do pečiva, citronovou kůrou, špetku muškátového oříšku a špetku soli. Vypracujeme měkké těsto, které připomíná linecké těsto. Polovinu těsta rozválíme (rozmačkáme) na  plech vyložený pečicím papírem, z druhé poloviny ušouláme kouli a strčíme ji do mrazáku. 
Než se koule z těsta v mrazáku vychladí si ušleháme bílky do tuha (jako na suflé, až se tvoří špičky) se lžící cukru. 
A pak ještě nahrubo nastrouháme jablíčka, přidáme k nim zase lžíci cukru, skořici, rozinky a oříšky. Jablíčka rozprostřeme na vrstvu těsta, na jablíčka navrstvíme bílkový sníh a úplně navrch nastrouháme těsto z mrazáku.
Pečeme při 160 stupních asi 45 minut.

pondělí 9. listopadu 2015

Poněkud napilno

Tak, mám práce nad hlavu. A když se daří, tak se daří. Dítěti se podařilo plastelínou oblepit celý byt a nacpat ji i do větráků v počítači.

Ve čtvrtek má Ripard narozeniny, takže makám na merino čepce a dalších dárcích.

Za 10 dní musím zhotovit 15 klučičích čepiček na vánoční jarmark. A 15 nákrčníků.

O víkendu jsme tu ubytovávali vzácnou anglickou návštěvu (škoda, že to trvalo tak krátce!) a ještě ségra pořádala křtiny.
Malé Elišce ke křtinám jsem zhotovila čepku a tuze praktické šáličko-slintáky.

A upekla vlčnovské vdolečky z překládaného těsta (ó, ten nervák, dělala jsem to poprvý, značně rozechvělá)

A ještě dokončila a slavně předala poslední, za švagrovkou do Anglie se stěhující šátek.

A další poloreflexní čepici, aby byl bratr dobře viditelný na na anglických blatech.





neděle 18. října 2015

Nízkonákladový víkend

Mám rýmu jak trám a děcko ji už chytlo taky.

Naštěstí můj manžel Ripard vzal děcko ven a já se můžu věnovat velmi bohulibým činnostem. Zde jejich soupis.

Uklízení.

Nevím, kterej trouba vymyslel rčení, že bordel nemá nožičky. Náš bordel má nožičky a má na nich nazuté i sedmimílové boty a překvapivě neustále pronásleduje děcko a Riparda. Takže kam se hne děcko a kam se hne Ripard, tam se během několika nanosekund nahromadí veliké množství bordelu. Z bordelu plyne má bloggerská frustrace. Patrně se zde nebude objevovat tolik pěkných obrázků jako na jiných blozích. Jednak focení není mou silnou stránkou, jednak máme poněkud obstarožní fotoaparát a pak taky - najít místo prosté bordelu vhodné k prezentaci je prostě neustálý problém.

Teď mě napadlo, že Ripard vzal děcko ven beztak hlavně proto, aby se s ním mohl svézt zadarmo šalinou - v Brně to totiž funguje tak, že když máte děcko do tří let, vyfasujete k němu zadara šalinkartu, která se vztahuje na děcko a na jednu doprovodnou osobu. Ale ať jsou Ripardovy motivy jakékoli, je to fuk, hlavně, že jsou pryč oba.

Pečení chleba.

Ovládla jsem kváskovou magii a v rámci nízkonákladovosti si pečeme doma chleba, rohlíky, bagety, prostě všechno. Kvásek je geniální perpetuum mobile. Jdou z něj stvořit i lívance a kyselo a buchty a buchtičky s krémem a pleťová maska a šampon - to ještě nemám vyzkoušený, ale es kommt Tag...


Výroba vánočních projektů

Moje rodina je poněkud rozbujelá a neustále bují a rozrůstá se a vánoční dárky jsem zvyklá vyrábět. Hlavně proto, abych nemusela v předvánočním nečase zdvihat prdel z divanu a vystavovat svou sociální fobii zkoušce rozvášněných nakupujících davů. Takže se snažím dary vyrábět, některé vypadají jak od klientů chráněné dílny a některé jsou mnohem horší kvality, než od klientů chráněné dílny. Nicméně letos jsem ovládla technologii háčkování několika barvami zároveň, no budu se tu jistě svými projekty chlubit dost, pokud má mít má existence smysl.