Nejsem ani trochu soutěživá, což je vrozený fakt.
Ve skautu jsem všechny soutěživé hry přežila tak, že jsem se někde zašívala (vždycky to šlo), v pokročilejším věku jsem se pak zašívala pod záminkou herní organizace.
Díky zašívání jsem se seznámila s mou výbornou kamarádkou Jitkou, kterou mí rodiče celé dětství a pubertu přezdívali jako "ta, co nezná hodiny."
Když jsem šla Jitce na svatbě za svědka, zeptal se můj tatík děsně vtipně, jestli "ta, co nezná hodiny" alespoň na svou svatbu dorazila včas.
Nedorazila včas a nikomu to nevadilo. Byla to naprosto skvělá svatba.
Někdo má prostě své tempo a ačkoli nesoutěží a nikam se nehrne, zvládne toho vlastním jedinečným způsobem mnoho, protože svou energii soustředí jedním, jasně vytyčeným směrem a neplýtvá jí na srovnávání se s druhými. (To mluvím o Jitce)
Soutěživých lidí mám kolem sebe plno a je to dobře.
Někdo holt musí táhnout pokrok kupředu a nás zašívače čas od času vyprudit.
To, že zašívač umí naopak pěkně vyprudit soutěživé osoby, je docela zábavný reciproční fakt.
Včera jsem při podvečerní vycházce potkala několik soutěživých známých a myslím, že je na čase se zase někam zašít.
Asi nejvýživnější bylo setkání se soutěživou školkovou matkou, která byla v šoku z toho, že Damián "už chodí". Damián před jejím zrakem zrovna vylezl z bahnité zahrádky, přes slunečnice se nějakým zombiestylem dopotácel až ke mně, pověsil se mi za tepláky a začal kňourat, že chce pochovat.
Řekla jsem matce, že pokud se Damián o něco opírá, tak chodí, ale že do prostoru to neumí.
Matka na to: "To JÁ jsem nikdy žádné své dítě za ruce nevodila a chodit neučila."
Zato já zřejmě nedělám nic jinýho než že tajně nacvičuji chůzi a jsem natolik nedovtipná, že jsem si nepřečetla výzkumy týkající se vodění batolat za ruce a následné hyperflexi ramen v dospělosti.
Dostalo se mi poučení i ohledně jediné vhodné dětské obuvi se žirafkou (Damián měl na nožičkách jen značně zabahněné fusekle a Timís jednu croksu od Vietnamců).
Dále mi matka začala podrobně popisovat "opožděný" vývoj svého staršího děcka, které bylo po celou dobu rozhovoru přítomno, nervózně si okusovalo nehty a bázlivě po mně pokukovalo, a které srovnávala s jeho "moc šikovnou" mladší sestřičkou.
Vývojový rozdíl mezi oběma holčičkami činil celé tři měsíce, což je fakt děsná doba!
Méně šikovné děcko je na podobná srovnávání asi zvyklé, nicméně nemyslím si, že by mu to nepůsobilo šrámy na duši.
Řekla jsem matce, že si myslím, že výhoda nepříliš časného rozvoje motoriky spočívá v tom, že má děcko dost času, aby mu to v kouli líp seplo a zvládlo následný vývoj o to důkladněji, nicméně nemyslím, že by má moudrá slova padla na úrodnou půdu, protože matka začla valit cosi o nočníku a nočním počůrávání přítomné holčičky.
Timeček se zaujetím naslouchal a empaticky zahlásil:
"Já jsem měl včera sračku a všechno jsem doma pokakal."
Timečkovo "včera" neznamená včera, ale je to univerzální výraz pro jakkoli vzdálenou minulost.
Matce jsem to nevysvětlila, protože jsem doufala, že by ji tato informace mohla vyděsit k odchodu.
Docela to zabralo.
Matka řekla, že musí jít vařit večeři a zamávala na mě pytlíkem "kuře na smetaně".
Popřála jsem jí dobrou chuť.
Matka mi začala ještě vyprávět o tom, že má s děckama tolik práce, že vůbec nestíhá a vařit a že je to hrůza, jak člověk na té mateřské nic nezvládne a nestihne.
Pak se zeptala mě, co budeme mít k večeři my.
To neměla dělat.
Hříbky na smetaně.
S domácími karlovarskými knedlíky.
A čokoládový dort.
S polevou ganache.
"A jak dlouho to budete vařit?"
"Ó, už to mám dávno připraveno, stačí jen ohřát!"
(Pani, kdybyste tu nestála a nemlela blbosti, mohla jste mít už takových večeří navařeno hned několik.)
Zobrazují se příspěvky se štítkemjídlo jídlo!. Zobrazit všechny příspěvky
Zobrazují se příspěvky se štítkemjídlo jídlo!. Zobrazit všechny příspěvky
pondělí 7. srpna 2017
pátek 4. srpna 2017
Boulangerie a roboti
V rámci demonstrace samostatnosti a soběstačnosti jsem si před dvěma lety pořídila kuchyňskýho robota.
To se neobešlo bez generačního střetu.
Moje mamá má totiž na robotizaci naší domácnosti velmi vyhraněný názor.
Kuchyňský robot je pro ni dalším šíleně drahým krámem, který se mi nejspíš hnedle omrzí a který je zcela zbytný.
Stejně jako pressovač a overlock. (Ten pressovač si po pár letech hrdinného popíjení rozpustné kávy pořídila taky a teď mačká hříšně drahé čudlíčky o sto šest)
V oblasti robotiky se s mou matkou nikdy neshodneme, což jsem si uvědomila při nedávném koexistenčním pobytu, kdy jsem projevila troufalé přání přehrát Timečkovi nějakou audiopohádku.
Moje maminka přede mě s gustem vyskládala pět polorozbitých kazeťáko-rádio-CD přehrávačů.
Jeden měl anténku fikaně umotanou z alobalu, druhýmu nešly zavřít dvířka, takže byl oblepenej izolepou, ve třetím přístroji nešly přehrávat cédéčka, ale jinak fungoval skvěle, čtvrtý přehrávač fungoval skoro normálně, ale "sukoval kazetám pásku" a "škrkal cédéčka" a pátému nefungovaly knoflíky k otevírání CD mechaniky.
Bohužel ani při dokonalé souhře všech přehrávačských invalidů se mi žádnou pohádku přehrát nepodařilo.
Dost dlouho jsem dumala nad tím, co pro krindáčka vede lidi k tomu, schovávat si pět nefunkčních přístrojů a nekoupit si jeden pořádnej?
Nepřišla jsem na to.
Jedná se patrně o nějaké mezigenerační mystérium, do něhož kvůli chybějícím životním zkušenostem nemůžu proniknout.
Nemám svými rodiči předanou válečnou zkušenost a nestála jsem v žádné frontě na banány ani na kazeťáky.
Tváří v tvář kazeťákovému hřbitovu jsem tedy zachovala vážný výraz a odpustila si i jízlivé poznámky, což je znak toho, že mám pubertu již zdárně ukončenou.
Jitka nedávno líčila, jaké nefunkční vychytávky se najdou u její matky.
Jednalo se o velmi podobné objekty, z nichž mi utkvěl v paměti na několika místech izolepou poslepovaný držák na aluminiovou a potravinovou fólii.
Moje matka vlastní i super vychytanej mixér. Umí či může? s ním mixovat jen ona, protože se cosi musí jednou rukou přilačit, cosi je nutno přidržet nohou a druhou, volnou rukou se musí čímsi otáčet, ale jen zlehka. Když tedy zapojíte všechny končetiny, možná i něco umixujete.
Pokud máte štěstí a nic si při tom neufiknete.
Zato my s Ripardem se s přístroji nemažem!
Telefon mi vydrží maximálně rok a za tři roky obývání naší nové domácnosti jsme už téměř všechny stroje z důvodu jejich úmrtí vyměnili.
U některých jsme to stihli dokonce v záruce!
Nicméně i přes nepřízeň osudu žádný polorozbitý krám nevlastníme, vše je buď plně funkční nebo v reklamačním procesu.
Kuchyňskýho robota nakonec používám denně a byla to jedna z nejlepších investic.
Znepokojivé informace o mouce - bílém jedu jsem si nastudovala a rozhodla se nedbat.
Peču přece s láskou a pozitivní energií, která všechna nutriční negativa eliminuje.
To se neobešlo bez generačního střetu.
Moje mamá má totiž na robotizaci naší domácnosti velmi vyhraněný názor.
Kuchyňský robot je pro ni dalším šíleně drahým krámem, který se mi nejspíš hnedle omrzí a který je zcela zbytný.
Stejně jako pressovač a overlock. (Ten pressovač si po pár letech hrdinného popíjení rozpustné kávy pořídila taky a teď mačká hříšně drahé čudlíčky o sto šest)
V oblasti robotiky se s mou matkou nikdy neshodneme, což jsem si uvědomila při nedávném koexistenčním pobytu, kdy jsem projevila troufalé přání přehrát Timečkovi nějakou audiopohádku.
Moje maminka přede mě s gustem vyskládala pět polorozbitých kazeťáko-rádio-CD přehrávačů.
Jeden měl anténku fikaně umotanou z alobalu, druhýmu nešly zavřít dvířka, takže byl oblepenej izolepou, ve třetím přístroji nešly přehrávat cédéčka, ale jinak fungoval skvěle, čtvrtý přehrávač fungoval skoro normálně, ale "sukoval kazetám pásku" a "škrkal cédéčka" a pátému nefungovaly knoflíky k otevírání CD mechaniky.
Bohužel ani při dokonalé souhře všech přehrávačských invalidů se mi žádnou pohádku přehrát nepodařilo.
Dost dlouho jsem dumala nad tím, co pro krindáčka vede lidi k tomu, schovávat si pět nefunkčních přístrojů a nekoupit si jeden pořádnej?
Nepřišla jsem na to.
Jedná se patrně o nějaké mezigenerační mystérium, do něhož kvůli chybějícím životním zkušenostem nemůžu proniknout.
Nemám svými rodiči předanou válečnou zkušenost a nestála jsem v žádné frontě na banány ani na kazeťáky.
Tváří v tvář kazeťákovému hřbitovu jsem tedy zachovala vážný výraz a odpustila si i jízlivé poznámky, což je znak toho, že mám pubertu již zdárně ukončenou.
Jitka nedávno líčila, jaké nefunkční vychytávky se najdou u její matky.
Jednalo se o velmi podobné objekty, z nichž mi utkvěl v paměti na několika místech izolepou poslepovaný držák na aluminiovou a potravinovou fólii.
Moje matka vlastní i super vychytanej mixér. Umí či může? s ním mixovat jen ona, protože se cosi musí jednou rukou přilačit, cosi je nutno přidržet nohou a druhou, volnou rukou se musí čímsi otáčet, ale jen zlehka. Když tedy zapojíte všechny končetiny, možná i něco umixujete.
Pokud máte štěstí a nic si při tom neufiknete.
Zato my s Ripardem se s přístroji nemažem!
Telefon mi vydrží maximálně rok a za tři roky obývání naší nové domácnosti jsme už téměř všechny stroje z důvodu jejich úmrtí vyměnili.
U některých jsme to stihli dokonce v záruce!
Nicméně i přes nepřízeň osudu žádný polorozbitý krám nevlastníme, vše je buď plně funkční nebo v reklamačním procesu.
Kuchyňskýho robota nakonec používám denně a byla to jedna z nejlepších investic.
Znepokojivé informace o mouce - bílém jedu jsem si nastudovala a rozhodla se nedbat.
Peču přece s láskou a pozitivní energií, která všechna nutriční negativa eliminuje.
pátek 21. července 2017
Apfelstrudel
Pokud jsem si ze svých vysokoškolských studií odnesla něco opravdu hodnotného, pak je to recept na tento Apfelstrudel.
Cesta k receptu byla velmi nesnadná, neboť to obnášelo jednak se naučit kurrent, jednak vyluštit svérázný rukopis dávnověké vídeňské hospodyně byla práce na několik hodin.
Ale povedlo se a tady je recepis!
Těsto
2 hrníčky (cca 250 g) hladké mouky
1 vejce
2 lžíce másla
1 lžíce octa
špetka soli
3/4 hrníčku (cca 120 ml) vlažné vody
vanilka
Náplň
1 kg jablek
1 lžíce skořice
1 lžíce cukru
hrst rozinek
hrst nasekaných ořechů
šťáva z poloviny citronu
citronová kůra
4 hrsti strouhanky
+ 3 lžíce másla na potření štrůdlu
Hladkou mouku prosejeme a rozklepneme do ní vajíčko, přidáme rozpuštěné máslo, sůl, vodu a ocet. Pořádně prohněteme (já to dala do robota na 10 minut), z těsta vytvarujeme bochánek, který necháme na teplém místě minimálně 1/2 hodiny odpočinout. Dlouhým hnětením a odpočinkem těsto (lepek) dost povolí a těsto pak lze vytáhnout úplně dotenka.
Náplň uděláme zcela jednoduše, jablka nakrouháme nejlépe na mandolíně, smícháme s cukrem, se skořicí, ořechy, rozinkami citronovou šťávou i kůrou.
Těsto rozdělíme na dvě koule. Každou kouli na pomoučněném válu rozválíme a pak začíná ta legrace s vytahováním těsta. Nejlepší je si těsto přemístit buď na pomoučněnou utěrku nebo na pečící papír. Těsto by mělo být v konečné fázi "wie ein Blatt des Papiers, dass du die Zeitung darunter lesen kannst", tedy tenké jako list papíru a mělo by být možno přes to číst noviny. Silnější okraje těsta odřízneme a necháme si jen ten "Papierblatt". Těsto potřeme máslem, posypeme strouhankou a do dvou třetin poklademe jablečnou náplň. Závin zarolujeme a přemístíme na plech.
Vyjdou nám dvě nohavice, které před pečením ještě pořádně potřeme máslem.
Pečeme dozlatova. Mně to vyšlo na 180 stupních za 35 minut.
Cesta k receptu byla velmi nesnadná, neboť to obnášelo jednak se naučit kurrent, jednak vyluštit svérázný rukopis dávnověké vídeňské hospodyně byla práce na několik hodin.
Ale povedlo se a tady je recepis!
Těsto
2 hrníčky (cca 250 g) hladké mouky
1 vejce
2 lžíce másla
1 lžíce octa
špetka soli
3/4 hrníčku (cca 120 ml) vlažné vody
vanilka
Náplň
1 kg jablek
1 lžíce skořice
1 lžíce cukru
hrst rozinek
hrst nasekaných ořechů
šťáva z poloviny citronu
citronová kůra
4 hrsti strouhanky
+ 3 lžíce másla na potření štrůdlu
Hladkou mouku prosejeme a rozklepneme do ní vajíčko, přidáme rozpuštěné máslo, sůl, vodu a ocet. Pořádně prohněteme (já to dala do robota na 10 minut), z těsta vytvarujeme bochánek, který necháme na teplém místě minimálně 1/2 hodiny odpočinout. Dlouhým hnětením a odpočinkem těsto (lepek) dost povolí a těsto pak lze vytáhnout úplně dotenka.
Náplň uděláme zcela jednoduše, jablka nakrouháme nejlépe na mandolíně, smícháme s cukrem, se skořicí, ořechy, rozinkami citronovou šťávou i kůrou.
Těsto rozdělíme na dvě koule. Každou kouli na pomoučněném válu rozválíme a pak začíná ta legrace s vytahováním těsta. Nejlepší je si těsto přemístit buď na pomoučněnou utěrku nebo na pečící papír. Těsto by mělo být v konečné fázi "wie ein Blatt des Papiers, dass du die Zeitung darunter lesen kannst", tedy tenké jako list papíru a mělo by být možno přes to číst noviny. Silnější okraje těsta odřízneme a necháme si jen ten "Papierblatt". Těsto potřeme máslem, posypeme strouhankou a do dvou třetin poklademe jablečnou náplň. Závin zarolujeme a přemístíme na plech.
Vyjdou nám dvě nohavice, které před pečením ještě pořádně potřeme máslem.
Pečeme dozlatova. Mně to vyšlo na 180 stupních za 35 minut.
úterý 18. dubna 2017
Pain au lait
Pain au lait milujou hlavně děti.
Je zázrak, že se mi podařily vyfotit všechny housky po vytažení z trouby, protože vždycky šíleně rychle zmizí.
Neteře a synovci je - poté, co se jim do břich už další nevejdou - cpou do kapes na horší časy a často se mě vyptávají, jestli zase někdy budou "ty dobroučký houstičky", až k nám přijedou na návštěvu.
Receptů je celá řádka, já se držím chuťově neutrálnější varianty, která snese marmeládu i plísňový sýr:
450 g 00 mouky
280 ml plnotučného mléka
malá lžička soli
15 g cukru
15 g kvasnic
Zadělám klasické kynuté těsto. Dávku rozdělím na 10 kuliček, které po vykynutí naříznu nožem do tvaru kříže. Houstičky potřu mlékem a peču asi 12 minut při 220 stupních.
Je zázrak, že se mi podařily vyfotit všechny housky po vytažení z trouby, protože vždycky šíleně rychle zmizí.
Neteře a synovci je - poté, co se jim do břich už další nevejdou - cpou do kapes na horší časy a často se mě vyptávají, jestli zase někdy budou "ty dobroučký houstičky", až k nám přijedou na návštěvu.
Receptů je celá řádka, já se držím chuťově neutrálnější varianty, která snese marmeládu i plísňový sýr:
450 g 00 mouky
280 ml plnotučného mléka
malá lžička soli
15 g cukru
15 g kvasnic
Zadělám klasické kynuté těsto. Dávku rozdělím na 10 kuliček, které po vykynutí naříznu nožem do tvaru kříže. Houstičky potřu mlékem a peču asi 12 minut při 220 stupních.
neděle 16. dubna 2017
Velikonoční beránek
Upekla jsem berana.
S oběma děckama.
Spolupráce připomínala činnost chráněné dílny s chovanci, kterým nebylo zrovna příliš šikovnosti dáno.
Mimino kolem sebe umí obratně chňapat a všechno strká do huby.
A co vyhodnotí jako jedlé, to pozře.
Tim Timeček je v současné době fascinován pavouky.
Živými i plastovými.
Ty plastové narval do trouby. Naštěstí mě něco nějakým záhadným způsobem poňouklo se do trouby před jejím rozfajrováním na 200 kouknout.
Možná se zmůžu i na mazanec!
Žitný, žitnější, nejžitnější
Konečně jsem vychytala stoprocentní žitný chleba pečený ve formě. Tento je měkký, tak akorát vypečený, s křupavou kůrkou, prostě chutná skoro úplně stejně jako z obchodu!
Tajemství úspěchu tkví hlavně v nepředvídatelné době kynutí, zde bych ocitovala Arnošta Goldflama: "Až to bude, tak to bude. Čekejte." Někdy to kyne dvě hodiny a někdy deset hodin. Záleží na počasí, fázi měsíce, na ročním období a na spoustě dalších faktorů, které podle mě ani nejsou zjištěny, ale mají velký vliv! Třeba na vašem aktuálním psychickém rozpoložení. A taky platí, že čím víc pospícháte, tím pomaleji to kyne.
A správně upečený chleba má zvonit. Co to znamená "zvonit", na to přijdete, až vám to jednoho dne zazvoní. Slovy popsat se to nedá. I když, přesně tak si představuju zvuk zcela duté hlavy.
Recept na formu středně velkého biskupského chlebíčku je následující:
Večer je třeba založit rozkvas neboli preferment:
1 lžíce kvásku
50 ml (g) vody
50 g žitné mouky
Smíchat, nechat rozkvasit přes noc.
Ráno by se mělo objevit něco bublinatého a většího objemu než večer.
A do toho bublinatého přidat :
400 g žitné mouky
350 ml (g) vody
Smíchat, nechat cca 1/2 hodiny "autolyzovat" (přikrýt igeliťákem a nechat tak).
Autolýza pomáhá lepší struktuře chleba a nějak usnadňuje kynutí. Netuším jak ani proč.
Po autolýze přidat lžíci kmínu, lžičku soli a lžičku sladidla (med, javorový sirup, melasa... prostě cokoli sladkého a mazlavého). Vymíchat lepivé hutné těsto. Těsto šoupnout do (máslem, sádlem, olejem) vymazané formy. Posypat něčím, pokud máte náladu (kmín, semínka, oříšky, vločky). Formu zakrýt igeliťákem.
A nechat kynout. Nechat kynout tak dlouho, dokud se těsto nezvedne až k okraji formy. Pomoct může topení nebo sluníčko.
Rozpálit troubu na 250 stupňů. Šoupnout tam chleba na 10 - 13 minut. Potom stáhnout teplotu na 230 a dopéct 25 minut.
Vyklopit z formy a zakrojit až chleba úplně vychladne.
Tajemství úspěchu tkví hlavně v nepředvídatelné době kynutí, zde bych ocitovala Arnošta Goldflama: "Až to bude, tak to bude. Čekejte." Někdy to kyne dvě hodiny a někdy deset hodin. Záleží na počasí, fázi měsíce, na ročním období a na spoustě dalších faktorů, které podle mě ani nejsou zjištěny, ale mají velký vliv! Třeba na vašem aktuálním psychickém rozpoložení. A taky platí, že čím víc pospícháte, tím pomaleji to kyne.
A správně upečený chleba má zvonit. Co to znamená "zvonit", na to přijdete, až vám to jednoho dne zazvoní. Slovy popsat se to nedá. I když, přesně tak si představuju zvuk zcela duté hlavy.
Recept na formu středně velkého biskupského chlebíčku je následující:
Večer je třeba založit rozkvas neboli preferment:
1 lžíce kvásku
50 ml (g) vody
50 g žitné mouky
Smíchat, nechat rozkvasit přes noc.
Ráno by se mělo objevit něco bublinatého a většího objemu než večer.
A do toho bublinatého přidat :
400 g žitné mouky
350 ml (g) vody
Smíchat, nechat cca 1/2 hodiny "autolyzovat" (přikrýt igeliťákem a nechat tak).
Autolýza pomáhá lepší struktuře chleba a nějak usnadňuje kynutí. Netuším jak ani proč.
Po autolýze přidat lžíci kmínu, lžičku soli a lžičku sladidla (med, javorový sirup, melasa... prostě cokoli sladkého a mazlavého). Vymíchat lepivé hutné těsto. Těsto šoupnout do (máslem, sádlem, olejem) vymazané formy. Posypat něčím, pokud máte náladu (kmín, semínka, oříšky, vločky). Formu zakrýt igeliťákem.
A nechat kynout. Nechat kynout tak dlouho, dokud se těsto nezvedne až k okraji formy. Pomoct může topení nebo sluníčko.
Rozpálit troubu na 250 stupňů. Šoupnout tam chleba na 10 - 13 minut. Potom stáhnout teplotu na 230 a dopéct 25 minut.
Vyklopit z formy a zakrojit až chleba úplně vychladne.
Žitný kváskový chleba docela dlouho vydrží, týden úplně v pohodě!
středa 12. dubna 2017
Velikonoční perníčky
Jsou dobré, jsou docela měkké, jsou žitné a Tim Timeček se při výrobě velmi vyřádil.
Recept je osvědčený, plně funkční a dost sladký.
650 g žitné mouky
250 g cukru moučka
100 g medu
50 g másla
4 vejce
3 - 4 lžičky perníkového koření
2 lžičky sody
Rozpustíme máslo s medem a smícháme s moukou, cukrem, kořením a vejci. Vymícháme tužší hladké těsto, které necháme na chladném místě odpočinout minimálně přes noc. Těsto se nelepí a umožňuje tak velmi jednoduché vypichování formičkami. Pečeme na 180 asi 10 minut.
Recept je osvědčený, plně funkční a dost sladký.
650 g žitné mouky
250 g cukru moučka
100 g medu
50 g másla
4 vejce
3 - 4 lžičky perníkového koření
2 lžičky sody
Rozpustíme máslo s medem a smícháme s moukou, cukrem, kořením a vejci. Vymícháme tužší hladké těsto, které necháme na chladném místě odpočinout minimálně přes noc. Těsto se nelepí a umožňuje tak velmi jednoduché vypichování formičkami. Pečeme na 180 asi 10 minut.
pátek 7. dubna 2017
Relax za deště
Ripard odjel s Timečkem na Šalinění a sotva za sebou zaklapli dveře, Damiánek hnedle usnul. Režim tedy začíná fungovat přímo ukázkově. A Damián jakožto velmi dochvilné miminko režim dodržuje s dochvilností Philease Fogga nebo Williho Foga, chcete-li.
Nejvyšší čas na kafe a nějakou dobrotu!
Buchta je úplně jednoduchá.
4 vejce
2 hrnky mouky (já použila špaldovou jemně mletou)
1/2 prášku do pečiva
1/2 hrnku oleje
1/2 hrnku vody
1/2 hrnku cukru
špetka soli
na puding
1/2 l mléka
1 vanilkový puding
1 vanilkový cukr
kakao na poprášení
Vajíčka se vyšlehají s cukrem a pak se do toho pomalu zašlehá olej. Po oleji se přidá voda a nakonec mouka s práškem do pečiva. Peče se to na 180 stupních asi 20 minut. Po upečení přelijeme buchtu vanilkovým pudingem, poprášíme kakaem a necháme vychladit.
Nicméně notný kus ještě nevychladlé buchty dokázal sežrat Ripard s Timečkem v rámci volných nanosekund při oblékání. Obraz zcela vystihuje pomíjivý charakter mých činností.
Timečkovy hrátky dostávají pěkný grády, takže odpočinku třeba. Dinosauři, ještěři, pravěká zvířata, pavouci, myši, švábi a štíři mi nečekaným způsobem obohatili život a v krátkém čase sežrali i velikonoční kuřata. Skákací tarantule z Husákových dětí si v pohodě poradila i s Gigantosaurem.
Nejvyšší čas na kafe a nějakou dobrotu!
Buchta je úplně jednoduchá.
4 vejce
2 hrnky mouky (já použila špaldovou jemně mletou)
1/2 prášku do pečiva
1/2 hrnku oleje
1/2 hrnku vody
1/2 hrnku cukru
špetka soli
na puding
1/2 l mléka
1 vanilkový puding
1 vanilkový cukr
kakao na poprášení
Vajíčka se vyšlehají s cukrem a pak se do toho pomalu zašlehá olej. Po oleji se přidá voda a nakonec mouka s práškem do pečiva. Peče se to na 180 stupních asi 20 minut. Po upečení přelijeme buchtu vanilkovým pudingem, poprášíme kakaem a necháme vychladit.
Nicméně notný kus ještě nevychladlé buchty dokázal sežrat Ripard s Timečkem v rámci volných nanosekund při oblékání. Obraz zcela vystihuje pomíjivý charakter mých činností.
Timečkovy hrátky dostávají pěkný grády, takže odpočinku třeba. Dinosauři, ještěři, pravěká zvířata, pavouci, myši, švábi a štíři mi nečekaným způsobem obohatili život a v krátkém čase sežrali i velikonoční kuřata. Skákací tarantule z Husákových dětí si v pohodě poradila i s Gigantosaurem.
středa 29. března 2017
Kdy začít přikrmovat
Říká se, že u druhýho děcka řeší člověk mnohem míň věcí, zažívá méně stresu a vůbec celkově je více free, než u prvního.
Já jsem toho u prvního řešila tak málo, že jsem byla vskutku zvědavá, jaké starosti mi odpadnou s příchodem druhého.
Ale ono je opravdu možné minimalizovat i naprosté minimum!
Zatímco u Tima Timečka jsem začala s příkrmy velmi zodpovědně a v bio kvalitě, miminko se se správným načasováním jejich zavádění opravdu nemazalo. Ačkoli na mlíku výborně prosperovalo, jednoho dne jsem z dětského pokojíčku zaslechla zoufalý řev: "Mámo, Damiáno mi sežralo chleba!" A opravdu, mimino si do rozesmáté huby docela zkušeně cpalo chleba a jedlo ho. Chleba byl domácí, kváskovej, ta trocha soli je snad v pohodě... Ale ještě týž den odpoledne jsem si uvědomila, že jsem mimino podezřele dlouho dobu neviděla. A to není zas tak malý. Po zběžném prohledání bytu jsem uviděla pod postelí vykukovat dvě malé nožičky a když jsem vytáhla zbytek, zjistila jsem, že má mimino zapatlanou pusu od čokolády, protože se potají cpalo Timečkovými čokokřupkami, které měl schované pod postelí v mističce pro případ, "že by nějaká můra dostala hlad."
Řekla jsem si tedy, že je nejvyšší čas začít přikrmovat, než dítě začne konzumovat pokojové rostliny.
V nestřežené chvíli ještě odojedlo po Timečkovi ohryzek od jablka a zmrzlinový kornoutek, ale jinak mám příkrmy pevně pod kontrolou!
Denně padne několik mrkví a petrželí a v rámci nezáměrné aplikace BLW i jablek a banánů...
Já jsem toho u prvního řešila tak málo, že jsem byla vskutku zvědavá, jaké starosti mi odpadnou s příchodem druhého.
Ale ono je opravdu možné minimalizovat i naprosté minimum!
Zatímco u Tima Timečka jsem začala s příkrmy velmi zodpovědně a v bio kvalitě, miminko se se správným načasováním jejich zavádění opravdu nemazalo. Ačkoli na mlíku výborně prosperovalo, jednoho dne jsem z dětského pokojíčku zaslechla zoufalý řev: "Mámo, Damiáno mi sežralo chleba!" A opravdu, mimino si do rozesmáté huby docela zkušeně cpalo chleba a jedlo ho. Chleba byl domácí, kváskovej, ta trocha soli je snad v pohodě... Ale ještě týž den odpoledne jsem si uvědomila, že jsem mimino podezřele dlouho dobu neviděla. A to není zas tak malý. Po zběžném prohledání bytu jsem uviděla pod postelí vykukovat dvě malé nožičky a když jsem vytáhla zbytek, zjistila jsem, že má mimino zapatlanou pusu od čokolády, protože se potají cpalo Timečkovými čokokřupkami, které měl schované pod postelí v mističce pro případ, "že by nějaká můra dostala hlad."
Řekla jsem si tedy, že je nejvyšší čas začít přikrmovat, než dítě začne konzumovat pokojové rostliny.
V nestřežené chvíli ještě odojedlo po Timečkovi ohryzek od jablka a zmrzlinový kornoutek, ale jinak mám příkrmy pevně pod kontrolou!
Denně padne několik mrkví a petrželí a v rámci nezáměrné aplikace BLW i jablek a banánů...
neděle 26. března 2017
Dojídání
Tudle u mě byla kamarádka s dvouletou holčičkou na obědě a zeptala se mě, jestli mi nebude vadit, když její děcko nedojí všecko, co jsem mu naložila na talíř. Že po svém děcku nikdy nechce, aby dojídalo. Popravdě se mi dost ulevilo, že se společný oběd obejde bez "za maminku, za tatínka", případně "musíš papat, jinak tě bude bolet bříško nebo "jestli to nesníš, už ti nikdy, NIKDY nekoupím zmrzlinku." Letos o Vánocích jsme snídali u příbuzných, kde maminka hrozila dítku, že pokud nedojí chleba k snídani, nedostane celý den žádné cukroví. Zajímalo by mě, zda a jakým způsobem svou výhružku naplnila, protože u nich mísy naložené cukrovím pronásledovaly člověka na každém kroku a stromeček byl plný snadno dostupné čokolády.
Mně to je úplně fuk, kdo kolik čeho sní nebo nesní, sama svou porci často nedojím a vůbec už to nevyžaduju po děcku. Úplně mi stačí dodržování stravovacího minima, které jsem stanovila, a to je podávat 3x denně jakž takž poživatelé jídlo u uklizeného stolu. To není vůbec tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. A plýtvat energií k motivování a povzbuzování dítěte k tomu, aby vše dojedlo, je nadlidský výkon. Nechápu, kde na to brala sílu generace našich matek. Zvlášť, když tehdejší domácnosti nedisponovaly myčkou.
Pokud si dítě moc vymrčuje, pak jednoduše jídlo sklidím ze stolu a počká se na další hlavní jídlo dne. Je pravda, že sem tam nechám dítko mírně vyhladovět, protože mezi hlavními jídly může dojíst buď zbytky toho, co nechtělo prve jíst, nebo dostane jablko.
S nuceným dojídáním mám spojeny velmi děsivé zážitky, které si ještě teď dokážu docela barvitě vybavit a spoustu jídel jsem kvůli tomu nebyla schopna až donedávna pozřít. Dojídání se pěstovalo zejména ve školkách, na skautských táborech a v primární rodině.
Asi nejbizarnějším kuchařem trvajícím na důsledném dojídání byl můj tatík, který je ztělesněním faktu, že nejvíc nás na dětech vytáčejí ty vlastnosti, které máme sami. Táta je neuvěřitelně mlsnej a výčet potravin, které nepozře, je pořádně dlouhý a překvapivě pestrý. Nejí například tvaroh a když mi bylo tak deset, upekla jsem docela obstojnou tvarohovou buchtu. Tatík, poté co odegustoval půl plechu, mi řek, že něco tak hnusnýho nikdy nejedl. Nicméně my jako malí haranti jsme museli dojídat všecko, co ve své přebujelé kreativitě kombinované se šetrností a příliš malou měrou sebekritiky uvařil.
I smažený ředkvičky s míchanými vejci (urodilo se zkrátka moc ředkviček), i oslazenou pizzu s těstem vysokým 5 cm, jejíž jediná ingredience bylo čínské zelí, i lanšmíd opečený na "tůčku" z konzervy, i tuny bramborové kaše z prášku, kterou tatík směnil za vakcínu proti králičímu moru. Problém je, že tatík vaří opravdu rád a já to dojídala buď ze soucitu, neboť jsem se ho nechtěla dotknout, anebo z čirého strachu, protože v dobách mého dětství bylo obvyklé vysedávat nad jídlem tak dlouho, dokud nezmizelo a chuť k jídlu se pomalým strávníkům dodávala fackováním v pravidelných intervalech. Můj bratr se naučil potravu házet do škvíry v sedací soupravě. Zkamenělé zbytky se nalezly až po několika letech při stěhování.
Další vzpomínka na megabizár jídlo, které jsem byla nucena dojíst, se váže k mé tchyni. Pejsek měl svátek a kočička narozeniny a tchýně dostala chuť na opravdický dort. Jenomže nevěděla, jak se takový dort dělá. Ale zrovna zažívalo boom všecko, co bylo v prášku, takže nakoupila perník v prášku a světlý a tmavý piškot v prášku a punčový řez v prášku a pistáciovou, smetanovou, čokoládovou, kakaovaou a citronovou polevu v prášku a šlehačku v prášku i se ztužovačem a dortovou krémovou náplň v prášku - ořechovou, kakaovou a vanilkovou a všemožná potravinářská barviva a když to všechno smíchala a rozmíchala, byl z toho dort tak veliký, jako kolo u vozu. Měl čtyři patra a měřil snad půl metru. Každý hodovník dostal jeden půlmetrový řez a byl pod přísným dohledem nucen to sníst. Mně se podařilo docela velký kus ukrýt v kapsách od kalhot.
Přístup k jídlu je tedy velmi zajímavý sociokulturní fenomén. Dneska není neobvyklé vídat batolata u mekáče a přikrmovat je hranolkama, vždyť mrkev s bramborem patří mezi první přikrmovací zeleninku. A já jsem už taky párkrát děcku dala k obědu párek v rohlíku a zmrzlinu...
Mně to je úplně fuk, kdo kolik čeho sní nebo nesní, sama svou porci často nedojím a vůbec už to nevyžaduju po děcku. Úplně mi stačí dodržování stravovacího minima, které jsem stanovila, a to je podávat 3x denně jakž takž poživatelé jídlo u uklizeného stolu. To není vůbec tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. A plýtvat energií k motivování a povzbuzování dítěte k tomu, aby vše dojedlo, je nadlidský výkon. Nechápu, kde na to brala sílu generace našich matek. Zvlášť, když tehdejší domácnosti nedisponovaly myčkou.
Pokud si dítě moc vymrčuje, pak jednoduše jídlo sklidím ze stolu a počká se na další hlavní jídlo dne. Je pravda, že sem tam nechám dítko mírně vyhladovět, protože mezi hlavními jídly může dojíst buď zbytky toho, co nechtělo prve jíst, nebo dostane jablko.
S nuceným dojídáním mám spojeny velmi děsivé zážitky, které si ještě teď dokážu docela barvitě vybavit a spoustu jídel jsem kvůli tomu nebyla schopna až donedávna pozřít. Dojídání se pěstovalo zejména ve školkách, na skautských táborech a v primární rodině.
Asi nejbizarnějším kuchařem trvajícím na důsledném dojídání byl můj tatík, který je ztělesněním faktu, že nejvíc nás na dětech vytáčejí ty vlastnosti, které máme sami. Táta je neuvěřitelně mlsnej a výčet potravin, které nepozře, je pořádně dlouhý a překvapivě pestrý. Nejí například tvaroh a když mi bylo tak deset, upekla jsem docela obstojnou tvarohovou buchtu. Tatík, poté co odegustoval půl plechu, mi řek, že něco tak hnusnýho nikdy nejedl. Nicméně my jako malí haranti jsme museli dojídat všecko, co ve své přebujelé kreativitě kombinované se šetrností a příliš malou měrou sebekritiky uvařil.
I smažený ředkvičky s míchanými vejci (urodilo se zkrátka moc ředkviček), i oslazenou pizzu s těstem vysokým 5 cm, jejíž jediná ingredience bylo čínské zelí, i lanšmíd opečený na "tůčku" z konzervy, i tuny bramborové kaše z prášku, kterou tatík směnil za vakcínu proti králičímu moru. Problém je, že tatík vaří opravdu rád a já to dojídala buď ze soucitu, neboť jsem se ho nechtěla dotknout, anebo z čirého strachu, protože v dobách mého dětství bylo obvyklé vysedávat nad jídlem tak dlouho, dokud nezmizelo a chuť k jídlu se pomalým strávníkům dodávala fackováním v pravidelných intervalech. Můj bratr se naučil potravu házet do škvíry v sedací soupravě. Zkamenělé zbytky se nalezly až po několika letech při stěhování.
Další vzpomínka na megabizár jídlo, které jsem byla nucena dojíst, se váže k mé tchyni. Pejsek měl svátek a kočička narozeniny a tchýně dostala chuť na opravdický dort. Jenomže nevěděla, jak se takový dort dělá. Ale zrovna zažívalo boom všecko, co bylo v prášku, takže nakoupila perník v prášku a světlý a tmavý piškot v prášku a punčový řez v prášku a pistáciovou, smetanovou, čokoládovou, kakaovaou a citronovou polevu v prášku a šlehačku v prášku i se ztužovačem a dortovou krémovou náplň v prášku - ořechovou, kakaovou a vanilkovou a všemožná potravinářská barviva a když to všechno smíchala a rozmíchala, byl z toho dort tak veliký, jako kolo u vozu. Měl čtyři patra a měřil snad půl metru. Každý hodovník dostal jeden půlmetrový řez a byl pod přísným dohledem nucen to sníst. Mně se podařilo docela velký kus ukrýt v kapsách od kalhot.
Přístup k jídlu je tedy velmi zajímavý sociokulturní fenomén. Dneska není neobvyklé vídat batolata u mekáče a přikrmovat je hranolkama, vždyť mrkev s bramborem patří mezi první přikrmovací zeleninku. A já jsem už taky párkrát děcku dala k obědu párek v rohlíku a zmrzlinu...
čtvrtek 9. března 2017
Vláčkové rohlíky
Vzhledem k doznívající chorobě ještě nejsem schopna akčního venkovního programu, tak se musíme zabavit indoorově.
Dneska jsme vyráběli fosilie mašinek z rohlíkového těsta.
Dobrý byly moc.
Dneska jsme vyráběli fosilie mašinek z rohlíkového těsta.
Dobrý byly moc.
sobota 18. února 2017
Pomalu pečená krůta
Nikdy jsem nebyla masový typ, ale to bylo ještě před touhle krůtou a před objevením britské kuchyně.
Teď jsem prodělala pořádnou konverzi k masožravcům.
Recept na tuto šíleně dobrou krůtu je jednoduchý.
Potřebujeme kilo krůtích stehen, 4 cibule, 8 stroužků česneku, 2 lžíce medu, olivový olej, bobkový list, nové koření, tymián, pepř a sůl.
V kastrolu necháme na olivovém oleji rozpustit med a zesklovatět cibulku, krátce opečeme česnek a orestujeme osolené a opepřené maso z obou stran.
Všechno to přendáme do hlubšího pekáče, přidáme bobkový list, několik kuliček nového koření a tymián.
Pečeme !zakryté! při teplotě 150 stupňů 3-4 hodiny.
Tato krůta je nejlepší s yorkshirským pudingem.
pátek 18. listopadu 2016
Vaječňák
Ripard donesl od kolegyně z práce flašku medu a požádal mě, abych vymyslela něco na revanš.
Já udělala vaječňák, protože je to rychlé, bezbolestné a děsně dobré...
Do kafe, se šlehačkou, na polití zmrzliny, jen tak, prostě bez eierkoňaku to není žádnej vopravdovej život...
Já udělala vaječňák, protože je to rychlé, bezbolestné a děsně dobré...
Do kafe, se šlehačkou, na polití zmrzliny, jen tak, prostě bez eierkoňaku to není žádnej vopravdovej život...
Udělala jsem i pro nás a ačkoli nevím o tom, že by ho chlastala i děcka, dneska působila obě tak, jako by ho požila větší než malé množství.
Na půl litru vaječňáku je třeba jedna plechovka slazeného kondenzovaného mléka, 250 ml rumu 4 žloutky a pár kapek vanilkového extraktu.
Zamíchat, hotovo.
Na půl litru vaječňáku je třeba jedna plechovka slazeného kondenzovaného mléka, 250 ml rumu 4 žloutky a pár kapek vanilkového extraktu.
Zamíchat, hotovo.
pondělí 3. října 2016
7!
Let je to, co jsme s Ripardem uzavřeli sňatek.
K výročí jsme s dítětem upekli tarte tatin a já dostala pugét.
K výročí jsme s dítětem upekli tarte tatin a já dostala pugét.
pátek 8. července 2016
Jak odpočívat
Mám docela problém s odpočinkem. Pořád mám totiž nutkání lítat jak hadr na holi a vymýšlet, čím bych se zaměstnala.
Času na odpočinek bych samozřejmě teoreticky měla habaděj, kdybych si ho byla schopná a ochotná udělat.
Jenže to jdete s děckem ven, pak je tu bordel, co musíte uklidit, pak pár dní ručně perete, pač se pokazí pračka, pak zase bordel, pak uvařit, něco natřít, vymalovat, napsat, přečíst, domluvit řemeslníky, zalít kytky doma, zalít guerilla zahrádku venku, něco ušít, zašít, přestěhovat a tak podobně, takže odpočinek zařazuju až tehdy, když mi někde v těle něco lupne a křupne.
Nucené pospávání a polehávání celej první a část druhýho trimestru pro mě byl docela mor, ale i teď mi tělo naznačuje velmi důrazně, že přišel odpočinku čas. Většinou se mi začne palice motat tak, že musím ulehnout. Což je docela naprd, protože pak si to odpočívání vůbec neužiju.
Kdybych byla schopná si odpočinek ordinovat preventivně a bez zcela iracionálních výčitek, patrně bych se nedostávala do žádných prekérních situací. Ripard mi sdělil, že vykazuju jisté znaky workoholismu, což mě dost udivilo, zvlášť když od dětství trpím utkvělou představou, že jsem líná (to mi bylo sděleno při sběru brambor, kdy jsem si coby šestileté dítko přendávala brambory z ruky do ruky, místo toho abych zaměstnala obě ruce zaráz. Jak jsem se později dozvěděla, nešlo o lenost, ale o vrozený problém s lateralitou). S nálepkama je vůbec potíž, jeden můj bratr si takhle doteď myslí, že je hloupej, a druhej zas, že je chytrej.
V životě jsem se nikdy nenudila (vlastně vůbec netuším, jaký je nuda pocit), na druhou stranu, co se vleče neuteče a na řízeném odpočívání musím ještě dost zapracovat.
Ripard vzal děcko ven pod stan a já za nimi zítra lážo plážo dojedu vlakem, ale přijet mám teprve až si odpočinu. Zajistila jsem jim potravu, muffinky a koláčky se sušenejma rajčatama, mozzarelou a prosciuttem a teď už si fakt zodpovědně odpočívám!
Dítě chtělo pod vlivem Karkulky potravu umístit do proutěného koše a vymohlo si i tu flašu vína.
Já v poklidu shlédla Hru na vraždu, kterou jsem nedopatřením neviděla, protože jsem si ji spletla s Ohlášenou vraždou, asi kvůli odlišnému překladu názvu knižní předlohy a mé oblíbené Zoë Wanamaker, která účinkuje v obou filmech. Hra na vraždu je zfilmovaná parádně a kamera nešetří záběry fantasticky bujné jihoanglické vegetace, která na mě působí velmi relaxačně, stejně jako skvěle vyvedené kostýmy a vyrovnaný charakter Hercule Poirota.
Času na odpočinek bych samozřejmě teoreticky měla habaděj, kdybych si ho byla schopná a ochotná udělat.
Jenže to jdete s děckem ven, pak je tu bordel, co musíte uklidit, pak pár dní ručně perete, pač se pokazí pračka, pak zase bordel, pak uvařit, něco natřít, vymalovat, napsat, přečíst, domluvit řemeslníky, zalít kytky doma, zalít guerilla zahrádku venku, něco ušít, zašít, přestěhovat a tak podobně, takže odpočinek zařazuju až tehdy, když mi někde v těle něco lupne a křupne.
Nucené pospávání a polehávání celej první a část druhýho trimestru pro mě byl docela mor, ale i teď mi tělo naznačuje velmi důrazně, že přišel odpočinku čas. Většinou se mi začne palice motat tak, že musím ulehnout. Což je docela naprd, protože pak si to odpočívání vůbec neužiju.
Kdybych byla schopná si odpočinek ordinovat preventivně a bez zcela iracionálních výčitek, patrně bych se nedostávala do žádných prekérních situací. Ripard mi sdělil, že vykazuju jisté znaky workoholismu, což mě dost udivilo, zvlášť když od dětství trpím utkvělou představou, že jsem líná (to mi bylo sděleno při sběru brambor, kdy jsem si coby šestileté dítko přendávala brambory z ruky do ruky, místo toho abych zaměstnala obě ruce zaráz. Jak jsem se později dozvěděla, nešlo o lenost, ale o vrozený problém s lateralitou). S nálepkama je vůbec potíž, jeden můj bratr si takhle doteď myslí, že je hloupej, a druhej zas, že je chytrej.
V životě jsem se nikdy nenudila (vlastně vůbec netuším, jaký je nuda pocit), na druhou stranu, co se vleče neuteče a na řízeném odpočívání musím ještě dost zapracovat.
Ripard vzal děcko ven pod stan a já za nimi zítra lážo plážo dojedu vlakem, ale přijet mám teprve až si odpočinu. Zajistila jsem jim potravu, muffinky a koláčky se sušenejma rajčatama, mozzarelou a prosciuttem a teď už si fakt zodpovědně odpočívám!
Dítě chtělo pod vlivem Karkulky potravu umístit do proutěného koše a vymohlo si i tu flašu vína.
Já v poklidu shlédla Hru na vraždu, kterou jsem nedopatřením neviděla, protože jsem si ji spletla s Ohlášenou vraždou, asi kvůli odlišnému překladu názvu knižní předlohy a mé oblíbené Zoë Wanamaker, která účinkuje v obou filmech. Hra na vraždu je zfilmovaná parádně a kamera nešetří záběry fantasticky bujné jihoanglické vegetace, která na mě působí velmi relaxačně, stejně jako skvěle vyvedené kostýmy a vyrovnaný charakter Hercule Poirota.
sobota 4. června 2016
Dětské svačinky
Docela by mě zajímalo, kde se vzala všeobecná posedlost dětskými svačinkami. A vůbec mi lezou na nervy oblíbené svačinky "do ručičky", protože se za nimi skrývají přeslazená, předražená, lepivá a drobivá monstra, a navíc, proč by se děcko mělo cpát za pochodu něčím "do ručičky", když může u jídla v klidu posedět. To, že mě toto svačinkování štve, bohužel neznamená, že pod nátlakem děcku občas nekoupím brumíka nebo kubíka.
V podstatě mám ve svém okolí jen málo spřátelených matek, které nebombardují svá děcka neustálými útoky mezichodového žrádla - tu křupinka, tam chipsíček, tudle müsli tyčinka, tamhle kus párku nebo milounká ovocná kapsička. Ačkoli z primárního důvodu lenosti a ze sekundárního důvodu přesvědčení, že dítěti stačí pravidelná strava rozmístěná do "pouze" tří denních dávek, s sebou žádné svačinky nenosím, mému děcku je ostatní matky neustále nabízejí a jásají, jak krásně papá. Bodejď by nepapalo, když je k tomu povzbuzováno a doma se vděku za snězené jídlo nedočká. Na druhou stranu se nedočká ani výčitek za nesnězené jídlo, Ripard to v tichosti dorazí a nikdo tu nevydává energii na to, snažit se do děcka potravu motivujícím způsobem nacpat.
Faktem je, že moje děcko zbodne každé ráno v 9.00 obrovskou mísu ovesné kaše s medem a máslem a skořicí a podle mě by z této stravy mělo vyžít až do oběda, který obvykle podávám ve 12.00. Bohužel pokud je v dosahu nějaká matka, která veřejně nabízí "křupinky ze zdravé výživinky", mám utrum, a je úplně fuk, z jaké alternativní obiloviny jsou ty monster křupajzny vyrobený, ať je to superzdravá pohanka, jáhly nebo amaranth, děcko mi pak oběd prostě ne a ne a nejí.
Což je další důvod, proč nelézt dobrovolně na hřiště, nicméně jsem si vědoma stále vzrůstající potřeby společenských kontaktů dítěte. Na odpolední svačinku (nemyslím svačinky!) už tak alergická nejsem, do večera daleko a já si ke kafi taky ráda dám v těžších dnech nějakou tu sušenčičku, kus buchty nebo zmrzku. Ale vždy se jedná o ohraničené množství určitého počtu kusů, nikdy ne o celý pytel. Naštěstí pro mě i pro dítě doma většinou kupované sladkosti nemáme (protože je většinou tajně sežeru v noci), tak musí stačit kus jablka, okurky nebo mrkve a děcko je zatím ve věku, kdy si neuvědomuje ideologický rozdíl mezi čokoládou a okurkou.
Mám pocit, že spousta matek vnímá své děti jako náročné organismy s velmi specifickými nároky na potravu, které mohou v průběhu několika málo hodin uhynout případně se dehydratovat, pokud se jim nebude podávat potrava kontinuálně po celý den. Konzumací rozmanité stravy si tak děti krátí nudnou cestu v šalině nebo v autě, chvilky na písku a nezřídka vidím matky, které odhodlaně pronásledují svá batolata s plnou lžičkou přesnídávky, zatímco dítě vesele poletuje mezi hračkami a evidentně nemá hlad. Obvykle jsou tyto žrádelní pronásledovačky doprovázený žalostným kvílením: "Ty vůbec nic nepapáš, budeš nemocnej, bude tě bolet bříško!
Obávám se, že poté co bych v poklusu zbodla pytel pohankových křupek, pribiňáka, pár piškotů, dětské sušenky z lékárny, kus jabka a celé to zapila kubíkem, taky by mě bolelo bříško...
V podstatě mám ve svém okolí jen málo spřátelených matek, které nebombardují svá děcka neustálými útoky mezichodového žrádla - tu křupinka, tam chipsíček, tudle müsli tyčinka, tamhle kus párku nebo milounká ovocná kapsička. Ačkoli z primárního důvodu lenosti a ze sekundárního důvodu přesvědčení, že dítěti stačí pravidelná strava rozmístěná do "pouze" tří denních dávek, s sebou žádné svačinky nenosím, mému děcku je ostatní matky neustále nabízejí a jásají, jak krásně papá. Bodejď by nepapalo, když je k tomu povzbuzováno a doma se vděku za snězené jídlo nedočká. Na druhou stranu se nedočká ani výčitek za nesnězené jídlo, Ripard to v tichosti dorazí a nikdo tu nevydává energii na to, snažit se do děcka potravu motivujícím způsobem nacpat.
Faktem je, že moje děcko zbodne každé ráno v 9.00 obrovskou mísu ovesné kaše s medem a máslem a skořicí a podle mě by z této stravy mělo vyžít až do oběda, který obvykle podávám ve 12.00. Bohužel pokud je v dosahu nějaká matka, která veřejně nabízí "křupinky ze zdravé výživinky", mám utrum, a je úplně fuk, z jaké alternativní obiloviny jsou ty monster křupajzny vyrobený, ať je to superzdravá pohanka, jáhly nebo amaranth, děcko mi pak oběd prostě ne a ne a nejí.
Což je další důvod, proč nelézt dobrovolně na hřiště, nicméně jsem si vědoma stále vzrůstající potřeby společenských kontaktů dítěte. Na odpolední svačinku (nemyslím svačinky!) už tak alergická nejsem, do večera daleko a já si ke kafi taky ráda dám v těžších dnech nějakou tu sušenčičku, kus buchty nebo zmrzku. Ale vždy se jedná o ohraničené množství určitého počtu kusů, nikdy ne o celý pytel. Naštěstí pro mě i pro dítě doma většinou kupované sladkosti nemáme (protože je většinou tajně sežeru v noci), tak musí stačit kus jablka, okurky nebo mrkve a děcko je zatím ve věku, kdy si neuvědomuje ideologický rozdíl mezi čokoládou a okurkou.
Mám pocit, že spousta matek vnímá své děti jako náročné organismy s velmi specifickými nároky na potravu, které mohou v průběhu několika málo hodin uhynout případně se dehydratovat, pokud se jim nebude podávat potrava kontinuálně po celý den. Konzumací rozmanité stravy si tak děti krátí nudnou cestu v šalině nebo v autě, chvilky na písku a nezřídka vidím matky, které odhodlaně pronásledují svá batolata s plnou lžičkou přesnídávky, zatímco dítě vesele poletuje mezi hračkami a evidentně nemá hlad. Obvykle jsou tyto žrádelní pronásledovačky doprovázený žalostným kvílením: "Ty vůbec nic nepapáš, budeš nemocnej, bude tě bolet bříško!
Obávám se, že poté co bych v poklusu zbodla pytel pohankových křupek, pribiňáka, pár piškotů, dětské sušenky z lékárny, kus jabka a celé to zapila kubíkem, taky by mě bolelo bříško...
čtvrtek 2. června 2016
Kladdkaka a mlsná už mě nehoní
Poslední dva večery mě šíleně honila mlsná. Ale rezidua sladkostí, která jsme tu měli, snědla Tara, dítě, které jsem hlídala a které si umí poradit v jakkoli nehostinných podmínkách. Uspávala jsem zrovna svoje děcko, když Tara jako myška vyloupila šuplíček se sušenkama.
Včera jsem už na tom byla tak špatně, že jsem prosila Riparda, zda by mi odněkud nevyhrabal kindrvejce, které má schované pro případ nouze, kdyby potřeboval extrémním způsobem motivovat děcko. Bohužel Ripard naprosto nepochopil vážnost situace a vejce mi s racionálním vysvětlením nevydal.
Pak jsem se koukla na Janin blog kde mě velmi upoutala fotografie koláče, nicméně asi bych ho musela zlikvidovat sama, protože děcko s Ripardem tyto typy nevyhledávají. Trochu jsem zapátrala dál a objevila toto, což mě taky dost upoutalo.
A dobrý to je opravdu moc!
Včera jsem už na tom byla tak špatně, že jsem prosila Riparda, zda by mi odněkud nevyhrabal kindrvejce, které má schované pro případ nouze, kdyby potřeboval extrémním způsobem motivovat děcko. Bohužel Ripard naprosto nepochopil vážnost situace a vejce mi s racionálním vysvětlením nevydal.
Pak jsem se koukla na Janin blog kde mě velmi upoutala fotografie koláče, nicméně asi bych ho musela zlikvidovat sama, protože děcko s Ripardem tyto typy nevyhledávají. Trochu jsem zapátrala dál a objevila toto, což mě taky dost upoutalo.
A dobrý to je opravdu moc!
Pomalu pečená rajčata
Velmi dobré a jednoduché jídlo! Nakrájet kilo rajčat na půlky, naskládat je do pekáče, zalít oliváčem, posypat tymiánem a nadrobno nasekaným česnekem zvládnete během několika málo vteřin. Pak už se to dělá samo v troubě při 100-120 stupních, cca 3 hodiny. Já odešla s děckem ven a nechala to tady v zapnutý troubě svému osudu doufajíc, že jsem nepodpálila dům. Ale máme novou pojistku, tak je třeba ji trochu podráždit. Rajčata jsou dobrá k těstovinám, k rýži, k chlebu...
Dala jsem si předsevzetí, že spolu s youtube detoxem zlepším dítěti stravovací návyky. Jak za zneužití youtube-telky, tak za zálibu v pofidérních jídlech můžu já sama, ale nemá teď cenu plakat nad rozlitým mlékem a ani se nechci moc kát, spíše musím rychle a efektivně všechny poklesky způsobené mou několikaměsíční blicí indispozicí napravit. Omezení telky proběhlo hladce, prostě celou tu čertovskou mašinu vyrvu ze zdi a jdu se děckovi normálně věnovat, což sice obnáší vzdát se horizontální polohy, ale jiné nároky to na mě v podstatě neklade. S postupujícím rozvojem abstraktního myšlení je dítě již schopno porozumět i mluveným pohádkám, což je pro mě velká úleva, protože se v nich nevyskytují tak debilní pisklavé zvuky jako v animovaných pohádkách. Dítě teď frčí na pohádkách namluvených Karlem Högrem a mně ten hlas prostě taky dělá dobře.
Se zlepšením stravovacích návyků se to má trochu hůř. V podstatě stačí, aby ve správný čas bylo správné jídlo na správném místě, ale to se mi ne vždy podaří vychytat.
A pak je taky důležité, abych jedla společně s dítětem a neházela tu šavle, alespoň toto už docela funguje. Snídaně máme podchycený, jíme ovesnou kaši. U oběda je třeba, aby byl hotovej předtím, než odejdeme ven. To se mi ne vždy podaří podchytit, takže sem tam máme k obědu nějakou rychloblbost, z těch méně blbých jídel třeba špagety carbonara, palačinky, frittatu nebo omeletu, z těch víc blbých jídel je to pak párek s něčím... K vychytaným obědům míváme zeleninovou polívku nebo vývar a vhodný druhý chod a dezert. Pokud se stane, že k obědu máme nějakou kravinu typu párek, snažím se aspoň k večeři udělat něco ideologicky vhodného, nad čím se zároveň nebude ofrňovat Ripard a co si pak může vzít do práce na druhý den. No, prostoru pro zlepšení je teda hodně...
Dala jsem si předsevzetí, že spolu s youtube detoxem zlepším dítěti stravovací návyky. Jak za zneužití youtube-telky, tak za zálibu v pofidérních jídlech můžu já sama, ale nemá teď cenu plakat nad rozlitým mlékem a ani se nechci moc kát, spíše musím rychle a efektivně všechny poklesky způsobené mou několikaměsíční blicí indispozicí napravit. Omezení telky proběhlo hladce, prostě celou tu čertovskou mašinu vyrvu ze zdi a jdu se děckovi normálně věnovat, což sice obnáší vzdát se horizontální polohy, ale jiné nároky to na mě v podstatě neklade. S postupujícím rozvojem abstraktního myšlení je dítě již schopno porozumět i mluveným pohádkám, což je pro mě velká úleva, protože se v nich nevyskytují tak debilní pisklavé zvuky jako v animovaných pohádkách. Dítě teď frčí na pohádkách namluvených Karlem Högrem a mně ten hlas prostě taky dělá dobře.
Se zlepšením stravovacích návyků se to má trochu hůř. V podstatě stačí, aby ve správný čas bylo správné jídlo na správném místě, ale to se mi ne vždy podaří vychytat.
A pak je taky důležité, abych jedla společně s dítětem a neházela tu šavle, alespoň toto už docela funguje. Snídaně máme podchycený, jíme ovesnou kaši. U oběda je třeba, aby byl hotovej předtím, než odejdeme ven. To se mi ne vždy podaří podchytit, takže sem tam máme k obědu nějakou rychloblbost, z těch méně blbých jídel třeba špagety carbonara, palačinky, frittatu nebo omeletu, z těch víc blbých jídel je to pak párek s něčím... K vychytaným obědům míváme zeleninovou polívku nebo vývar a vhodný druhý chod a dezert. Pokud se stane, že k obědu máme nějakou kravinu typu párek, snažím se aspoň k večeři udělat něco ideologicky vhodného, nad čím se zároveň nebude ofrňovat Ripard a co si pak může vzít do práce na druhý den. No, prostoru pro zlepšení je teda hodně...
pondělí 21. prosince 2015
neděle 20. prosince 2015
Předvánoční pohodička
Tři litry čokoládového likéru jsem vytvořila.
A litr už je v trapu.
Na 1/2 litru potřebujeme 1 plechovku salka, 1 tabulku čokolády a hodně rumu, amaretta nebo griotky. S griotkou to chutná jako tekutý višně v čokoládě. S rumem jak rumový pralinky. A s amarettem je to takový jemný tlamolep.
Čokoládu rozpustíme v páře, smícháme se salkem a do půllitru dolijeme alokoholem. Pořádně promícháme a či protřepeme. K balení dárků a vánočnímu úklidu je to ideální doplněk!
Udělala jsem i několik litrů zázvorového likéru podle receptu zde.
A ještě jsem ušila nové polštáře, nazdobila perníky za doprovodu Sherlocka Holmese a Harryho Pottera.
A nabalíčkovala dárky pro Riparda do práce.
Vánoční úklid letos neignoruju, ale moc si ho užívám!
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)







